Web Site Planlama | Hedef Belirleyin

Web Site Planlama | Hedef Belirleyin

Kimilerine göre web site yapmak oldukça zordur. Ve bunu sadece kodlama bilen kişilerin yapabileceklerini sanmaktadırlar. Ama durum böyle değildir. Son zamanlarda işletmelerin, kobilerin ya da kişilerin bu ihtiyaçlarını giderecek bazı web uygulamaları, siteleri çıkmıştır. Sürekli televizyonda gördüğümüz “Wix ve Godaddy Web Site Mimarını” buna örnek verebiliriz.

 

Web siteni kendiniz oluşturmak zorunda değilsiniz. Ki, zaten istediğiniz tarzda web sitesini yukarıda saydığımız otomatik site oluşturucular ile yapamayabilirsiniz.

Kendi markanıza özel bir web sitesi için ajanslarla çalışabilirsiniz.

 

Web sitesi kurmadan önce planlama yapmak öncesi ve sonrası için oldukça faydalı olabilir. Çünkü, pazar araştırması yaparak rakiplerinize kıyasla sitenizde neler olacağı ya da neler olmayacağı konusunda kafanızda bir şablon oturtulabilir.

 

Hedefiniz Nedir?

Web sitesi kurarak  ne elde etmek istiyorsunuz? Amacınız nedir?

Öncelikle bu soruları sorarak başlayabilirsiniz. Web siteniz amacı bir ürün satmak mı? Yoksa bilgi içerikli haber,blog sitesi mi oluşturmak (…) mı? Öncelikle içeriğinize, hizmetinize karar vereceksiniz.

Karar verdikten sonra siteyi kurma amacınızı gözden geçirin. Ürününüzü müşterilere ulaştırarak daha çok kitle mi elde etmek istiyorsunuz? Yoksa “sadece dijital varlığım olsun bana yeter” düşüncesinde misiniz? Kendinizi tartın.

Tarttıktan sonra. Belirlediğiniz bu kriterlere nasıl ulaşabileceğinizi gözden geçirin. Müşterinizin, potansiyel kitlenizin neleri seveceğini en iyi siz bilirsiniz. Sektörün içinde olduğunuzdan ötürü en iyi kampanyaları en basit hali ile müşteriye sunun ve geri dönüt bekleyin.