Web Site Kurmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Web Site Kurmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Online varlığın en önemli hususlarından biri web sitelerdir. Web sitelerin kullanım amaçları işletme, kurum ya da markaya göre değişkenlik gösterebilir. Bu farklılıklar; satış, tanıtım, reklam.. gibi farklılıklardır.
Web siteler sizlerin sadece dijitalde var olmanızı sağlamaz. Dijital bir kimlik yaratarak daha kurumsal görünmenizi sağlar. Hele ki kendi anahtar kelimenizde rakiplerinize kıyasla daha önlerdeyseniz tadından yenmez.

Web Site Nasıl Kurulur?

Web site kurmak için bir çok yol vardır. Özel, benzersiz bir web sitesi isterseniz işini bilen bir kişi ya da ajans ile çalışmanız şart.
Basit yollu ama iş görecek tarzda tanıtım siteleri yapmak isterseniz Hazır Site Oluşturucu adında bir çok website bulabilirsiniz. Örn: Godaddy Website Mimarı.

Olmazsa Olmazlar

1- Alan Adı
Site açacak herkesin mutlaka sahip olması gereken bir alan adı vardır. “www.” ile başlayan ve sonrasında devam eden site isimlerinden bahsediyorum. Bu isimler genelde ilk gelen alır mantığıyla çalışıyor ( örn. com-net-org ). Ama tabii bazı alan adları uzantısı almak için gerekli evraklar gerekmektedir.
Alan adınızı alırken anahtar kelimenize uygun bir alan adı seçmeye dikkat etmeniz gerekir. Tabii bundan önce bir anahtar kelime analizi yapmanız gerekmektedir. Alan adınızın akılda kalıcı, kısa, rakam, özel karakter ve türkçe karakterler içermediğinden emin olun.

2- Hosting
Kısaca bir bilgisayardır diyebiliriz. Alan adınızın yanı sıra olmazsa olmazlardan biri hostingtir. Alan adınızı hostinge bağlayarak web sitesi oluşturmanızın yarısını tamamlamış sayılabilirsiniz. Hosting web sitenizde kullancağınız en ufak yazı, fotoğraf ve videoların barındığı bir arka yüzdür. Çoğu firma bunları beraber satabilir. Bütçenize uygun olanı seçebilirsiniz.

3- Website
Eğer ki uğraşmak istemiyor ve özel bir web sitesine sahip olmak istiyorsanız çeşitli yazılım firmalarıyla çalışabilirsiniz. Ama bunun yanı sıra WordPress gibi açık kaynak kodlu herkesin öğrenerek kendi sitesini yapabileceği kaynaklarda mevcut. Biraz araştırma sonucu üstesinden gelebilirsiniz.

4- Profesyonel E-Posta
Herkesin kullandığı artık klasik olan posta sağlayıcılar var. Örn: Gmail, Hotmail, Icloud, Outlook..
Bir kuruma, kişiye ya da kamu dairelerine e-posta gönderdiğinizde siz de herkes gibi yukarıda saydığımız sağlayıcılardan göndermiş oluyorsunuz.
Ama web sitenize ait bir kurumsal e-posta ile gönderdiğinizde daha prestijli görünebilirsiniz. Web siteye ait e-posta nasıl olur? Örn: ali@siteadi.com, satis@siteadi.com
Yapılan verilere göre profesyonel e-posta hesapları olan kobiler, küçük işletmeler, Gmail, Hotmail gibi sağlayıcılara kıyaslar 9 kat daha yatkın olduğu belirtiliyor.