Seo Nedir? Ve Neden Yapılır?

Seo Nedir? Ve Neden Yapılır?

Search Engine Optimization“un baş harflerinden oluşan Seo’nun amacı web sitelerin Google ve Yandex gibi arama motorlarında üst sıralarda yer almasını sağlar.İki türlü SEOçalışması vardır. Bunlar site içi optimizasyon ve site dışı optimizasyon şeklinde ayrılır.

Bu iki Seo çalışması birbirinden ayrılmış olarak adlandırılsa da aslında aynı zamanda birbirine senkronizedir. Web sitelerinin ilk sayfalarda ve üst sıralarda yer almasını isteyen kişilerin, bu iki çalışmayı da birlikte yapmaları sitenin üst sıralarda olması açısından durumu daha avantajlı yapacaktır.

-Site içi optimizasyon çalışmaları

Site içi optimizasyon çalışmaları en basit anlamıyla site içerisinde yapılan düzenleme ve ayarlardır.
Bunlara örnek olarak site içi optimizasyonda önemli unsurlardan biri okunabilir,anlaşılabilir ve Seo çalışması açısından özgün metinlerin olmasıdır.

Mesela sitenize giren kullanıcıların ilk dikkat edecekleri şeylerden biri yazılar,metinlerdir.Metinler arasında yapılan bir çok kelime yanlışı olduğu taktirde bu sitenize giren kullanıcıları rahatsız edecek ve siteden hemen çıkmalarına neden olacaktır.

Aynı zamanda site içerisinde yer alan metinler Seo çalışmaları açısından da önemlidir.Metinlerin özgün ve yalın
bir dilde olması kişilerin sitede daha çok kalmasına etki etmektedir.

-Site dışı optimizasyon çalışmaları

Site dışı optimizasyon çalışmaları,web sitesi içerisinde yapılan ayar değil,site dışı optimizasyonunun aksine dışarıdan yapılan müdahalelerdir. GoogleYandex gibi arama motorlarında daha üst sıralarda yer almanızı kolaylaştırır.

 

Site dışı optimizasyonu çalışmasında asla belli bir işlem,ya da kalıp kullanılmaz. Sebebi ise her Seo uzmanının kendisine göre belli bir stratejesi,tekniği ve yöntemi vardır.

Site dışı optimizayonları backlinklerle (bağlantılarla) ilgilidir.Bu backlinkler bazı yerlerde gördüğümüz yorumlar,tanıtım yazısı ya da forum tanıtımları olabilir.