Online Varlık

Online Varlık

Teknolojinin gelişimine sadece cihazlar ayak uydurmaz. Dijitalleşen bu dünyada kullanmakta olduğumuz çoğu araç, nesne online ortama adapte olmaya çalışmaktadır. Postalar e-postalar ile cevaplanıyor, gazeteler çeşitli uygulamalar, siteler ile göz atılıyor, kitaplar elektronik kitaplarla okunmaya başlanıyor. En önemlisi ise artık çoğu işletme, fiziksel mağazalar da bu değişime e-ticaret ve türevleri gibi ayak uydurmaya çalışıyor.

 

Online Varlık işletmenizin, markanızın ya da isminizin (fark etmeksizin) internet ortamında bulunabilir olmasıdır diyebiliriz. Online ortamda bulunmanız, görünür olmanız insanların sizi sadece bulabileceği anlamına gelmez yine aynı kanal ile dijital ortamdan iletişim kurabileceğini gösterir.

 

Dijitalde Neden Olunmalı?

Devir teknoloji devri diyorlar ya hep. İşte bu söz şu an ki genel durumu aktarabilir bizlere. İletişim, eskisi gibi meşakkatli bir araç değil. Aksine bir velinimet oldu çıktı diyebiliriz. Bu dönemde iletişimimizin belki de %90’lık bir kısmını dijital araç-gereçlerden yapıyoruz.

 

Sosyal iletişim biçimlerimizi çeşitli mecralarla yönetebiliyoruz. Herkesin mutlaka bir sosyal medya hesabı olmuştur. Bu hesapları hangi amaçlarla kullanıyorsunuz? İletişim dışında tabii birçok faktör de var. Ki böyle olmasa adı sosyal medya olmaz idi.

 

Peki kurumsal iletişim giderlerinizi hangi araçlarla yönetebiliyorsunuz? En basitinden e-posta. İletişim kurmanın her dönemde bir yolu olmuştur. Bunu insanlar kendilerine göre optimize edip, kendilerine göre şekillendirmektedirler.

 

Bu zamanda bu kadar çok iletişim ve ulaşım kaynağı varken, siz neden ulaşılabilmek istemiyorsunuz?

Dijitalde olmanız bulunabilirliğinizi sağlayacak bir varlık edinmeniz çok önemlidir. Kişi ya da işletme fark etmez. Her şey için bu durum geçerlidir.

 

Görünmez Olmayın!

İnsanlar herhangi bir şeyi araştırırken kullandığı dijital yegâne kaynak Google’dır. Genelde arama yapılmak için uğranılan ilk yer burasıdır. — Evde anahtarınızı unuttunuz, çıkıp sokak sokak anahtarcı-çilingir aramak yerine tek tuşla çevrenizdeki onlarca işletmeye dakikalar içinde ulaşabiliyorsunuz. Büyük bir özgürlük haline gelen bu durumda görünmez olmanıza izin vermeyin!