Backlink Nedir?

Backlink Nedir?

Sitemiz için ücretli ya da ücretsiz olarak başka bir siteden alınan bağlantılara backlink deriz. Backlink, uygulanması son derece dikkat edilmesi gereken sitenin akıbetini belirleyecek bir uygulamadır. Doğru kullanıldığı vakit çok iyi geri dönüşler alınabilir. Ama yanlış ve bilinçsiz bir şekilde kullanıldığı takdirde sitenizi zarara uğratabilirsiniz.

Nasıl Doğru Kullanabiliriz?

Backlink aldığınız sitenin güvenilirliğinden, kaliteli oluşundan, kopya içerik üretmediğinden emin olun. Baclinkiniz kalıcı olabilmesi de bir diğer önemli husustur.

Aman Dikkat!

Google sürekli algoritma değiştirerek sadece kendini güncellemekle kalmıyor. Bu durumdan seo da etkileniyor diyebiliriz. Google’ın önemli algoritma sistemlerinden biri olan PR ( Page Rank ) sistemi, backlinklerin siteye kattığı değeri hesaplamaya yarar.

Page Rank Nedir?

Çok basit bir mantık ile anlatmak gerekilirse; link vermek sitemize ne kadar çok değer bindiriyor ise, link vermekte bir o kadar sitenin gücünü azaltır.

 

İyi Düşünün!

Backlink vereceğiniz siteyi de iyi analiz etmeniz gerekmektedir. Sitenin varoluş amacı google politikaları ile çakışıyor ise ( w*arez, pornografik.. ) başınız belada olabilir. Çünkü, siz o siteye backlink vererek karşı sitenin değerini arttırmış oluyorsunuz. Politikaları ihlal eden sitede sıralamalarda bi nevi sizin verdiğiniz backlink sayesinde de yükseldiğinden sizin siteniz de cezalı tarafa çekilecektir.

İçerik Candır! Gerisini Koyver Gitsin

İster backlink alan olun ister backlink veren taraf. İçerikleriniz başka bir kaynaktan kopyalanıyorsa her iki tarafta google tarafından ceza alacaktır!

Bugünü Düşünme. Geleceği Düşün

Backlink verebileceğiniz kaliteli bir site buldunuz. “Ama bu site bağlantınızı belli bir süreye bağlı kalarak yayınlamak istiyor”. Bu durumda eğer ki başka backlink verebileceğiniz sağlıklı, kaliteli bir site yok ise; kabul edilebilir. Ama alternatifler varsa kesinlikle kısa süreli backlinklerden kaçınılmalı.  Çünkü, sadece belli bir süre yayında kalan bağlantınız, belli bir zaman diliminde sizi yükseltebilir ama uzun vadede çok fazla katkısı olmaz. Google algoritmalarını ciddiye alarak iş yapmalısınız. Verdiğiniz backlinkler habire silinmesi durumunda siteniz çok büyük zarara uğrayabilir.

Önce Ölç. Sonra İş Yap

İş yapmadan önce rakip analizi yapmak yetmez. Önce kendi analizinizi de yapmalısınız ki ona göre sizin ya da rakibinizin değerinden yüksek bir siteye backlink verebilesiniz.
Bu tür analiz yapan bir kaç site var. Majestic SEO adlı bu site, istediğiniz sitenin gücünü size göstermekle kalmıyor, detaylı bir analiz yaparak linklerin kontrolünü de sağlamaktadır. Bu site ile backlink analizi yapabilirsiniz.